Kambodža

Hraniční přechod jsme měli jen několik desítek kilometrů od posledního místa pobytu v Laosu. Jestli soudit zemi podle hranic, tak by z toho plynulo to, že za všechno se tu bude platit. Taky tomu tak je.
 
Výjezdní razítko z Laosu 3 USD, Vízum na měsíc 35 USD. Navíc +1USD za lékařské vyšetření, to obnášelo změření teploty a předání letáčku, že kdyby něco, tak se na ně člověk může obrátit, taková trochu past na turisty.
 
Měna  - Kambodžský Riel
           - Americký dolar 
           - obě měny mají stejnou váhu, resp. spíš upřednostňují dolar, kdy v obchodech jsou většinou ceny uvedené v USD. Když vyjde platba například na 4,5 USD tak nazpět na dolary dostanete vráceno v rielech. 1 USD = 4000 riel tzn. 1000 Riel = 6 Kč. Mince nemají ani dolarové ani místní měny a nejnižší bankovka je 100vka.
 

Stung Treng

Město pár desítek km od hranic. Bylo to dobré rozhodnutí, jet jen sem. Několik hodin strávených na hraničním přechodu, odkud jsme vyjížděli kolem jedné a dvě další hodiny cesty v nacpaném minibusu uplně stačily. Byl čas na to, vybrat si z bankomatu, zjistit jak to vlastně chodí. 
Ubytování si nás našlo samo. Po odignorování několika tuktukářů jsme se z autobusového nádraží vydali směrem do města pěšky. Zhruba po kilometru u nás zastavil pán na bílém skůtru a začal nabízet ubytování. Z počátku jsme se na to tvářili dost skepticky, ale když z něj vylezlo, že za 5 USD neměli jsme důvod dál korzovat po městě a hledat. Dokonce byl tak úslužný, že nám navrhl, abychom na něj tam počkali, že pro nás dojede autem. Když jsme zjistili, že je to pod km, tak jsme těch párset metrů došli.
Bankomat jsme taky nemuseli dlouho hledat. Hned přes ulici stála obrovská budova banky. Překvapením bylo, že z bankomatu vybere člověk rovnou USD, místní měnu nikoli. Max. 250 USD na výběr a poplatek 5 dolarů. Druhý den ráno jsem dokonce udělala dobrý skutek, když jsem ve vedlejší pekárně obstarávala snídani (mimochodem první asijská země s takovou sítí pekáren), přišel ke mě turista, jestli mu můžu pomoct s bankomatem :-) Úspěšně jsme vybrali a ještě povykládali ve frontě. Škoda že už jsme měli za chvíli odjíždět, krátké povídání a ošidila jsem se o pozvané kafe.
Ve městě jinak obecně nic není. Protéká tu Mekong, do kterého se vlévá Sekong. Je tu velký trh, asi nejsmradlavější místo co jsem zatím v Asii navštívila.
 

Siem Reap

Tohle místo je asi nejnavštěvovanější místo Kambodži. Pro turisty, kteří vnímají Kambodžu jako zemi chrámů v pralese je to tu rozhodně mekkou. Chrámy jsou to krásné a oproti watům, které jsme do teď viděli v Thajsku, Vietnamu a Laosu, uplně odlišné.. Všude byly chrámy blýskající se zlatem a oslňující bílou omítkou. Tady jsou to opravdu staré kamenné chrámy, většinou z 12. až 13. století n.l., které jsou čistě v kamenni a prorůstají je letité stromy.Porost v okolí chrámů bych určitě neoznačila jako prales. V Thajsku jsme se ztratili v pralese, tohle jsou vesměs mladé stromy, mimo několika větších přímo mezi chrámy.
Vstupné se platí za celý komplex na den, dva, tři nebo týden. To je dobré vědět, protože druhý den popříjezdu jsme se vydali pěšky s tím, že se podíváme na jeden, dva vaty a zbytek třeba jiný den. Po cca šestikilometrové procházce jsme zjistili, právě podmínky vstupného a to, že bychom neměli šanci stíhat. Na další den jsme si tedy půjčili kola a vydali se na cyklovýlet po chrámech. Vstupné na den je 20 USD a v ceně je 5 chrámů, těch zásadních, bude jich tu i víc, závisí na každém kolik snese. Cyklovýlet byl nakonec nějakých 25 km a v tom horku tady určitě stačilo. Začli jsme v Ta Prohm, tady se natáčel Tomb Rider. Na mapě malý chrám, ale i tak velký se stromy prorostlými budovami. Pak jsme se podívali na Angkor Wat, kde jsme strávili další zhruba 3 hodiny. Víc sil už nám nezbylo, možná škoda, že jsme se už nevydali na Angkor Thom, ale při jeho velikosti už opravdu nebyla síla. Byla snaha se podívat do místního muzea. Strop pro návštěvu jsme si dali 5 USD/os, ale 12... to už přehánějí, takže ani tahle kulturní vložka nevyšla.
Udělali jsme si tu válecí den u bazénu. Horko čím dál tím větší a lákací cedule bazén za 3 USD byla více než lákavá. Pěkně do plavek, čtení sebou a šup k bazénu. Ještě milé překvapení ve formě "Když utratíte na osobu víc než 5 USD u nás v baru/restauraci, nic se neplatí". Krásných pár hodin koupání, polehávání, odpočívání a popíjení Long Island Iced Tea :-)
Pro pobavení jeden z poznatků z Trip Adviser. Když jsme si dávali pauzu na lavičce oproti škole (tak to vypadalo), tak jsme zbystřili na ceduli UNESCO a začli hledat. Jedná se o zážitek, kdy vytahnou někoho z výuky a ten vás povozí po jezeře, k tomu výklad. Sranda za 20 USD, ale v recenzích to tímhle nekončí. Předpokládá se spropitné posádce lodi a ke konci projížďky na ostrůvku bylo několik zákazníků vydíráno, že musí koupit 10 kg pytel rýže na nakrmení dětí ve škole za 50 USD. Takový výlet se může setsakra prodražit.
 

Battambang

Příjezd a uvítání bylo legendární. Když jsme přijeli do města, autobus zajel na autobusák a zpomaloval, tak se seběhli tuktukáři s cedulkama a utíkali podél autobusu :-) Culili se a všemožně se snažili na sebe upoutat pozornost. Při výlezu z autobusu udělali špalír a všichni pokřikovali tuktuktuktuktuk :-)
Ubytování jsme našli na Booking.com (po nějaké době jsme konečně využili zase jejich služeb) v hotelu First. Ulice v Battambangu jsou všechny pojmenované čísly a hned po příjezdu nám trochu znepříjemnila život navigace, která nám zajistila o 4 km delší procházku než by bývala byla. Hotel krásně čistý, s velkým balkónem a výtahem. Cena 5 USD/pokoj byla krásná.
Ve městě jsme toho ze zajímavých míst moc neviděli. Zašli jsme na poštu koupit pohledy, podívali se zvenčí na královskou rezidenc. Zašli jsme na vlakovou stanici poblíž které je příjemná kavárka s kulečníkem kde jsme přečkali déšť (jedeno z mála sprchnutí co jsme v Asii zažili).
Největším lákadlem ve městě je Killing Cave, kde rudí kmérové svého času vraždili lidi, netopíří jeskyně, ke které je to ale daleko a bambusová dráha. Bambusová dráha je jednokolejka, kde jezdí z bambusu udělaný (něco jako vor). Jednokolejka vás doveze do vesničky, kde je to zase o předvádění tradic, ale na způsob skanzenu a prodávání turistům předražené věci na nic. Co jsme se dozvěděli na Trip Adviseru nebylo lichotivé. Tužky za 10 USD a podobné srandy.
 
 

Phnom Penh

Hlavní město Kambodži. První dotaz na ubytování proběhl kousek od autobusáku, vyjímečně v centru. Leč drahé a nepříliš útulné, prošli jsme se dva kilometry do míst kde jsme si vytipovali ubytování. Kousek o fotogenické mešity, klidné místo ve velkoměstě. Stříbrná věž, palá, oběd nahoře, market, stadion

Sihanouk