Pakse

Šestihodinová cesta autobusem. Původní plán byl dostat se až do Champasaku, ale to by obnášelo dostat se na autobusové nádraží a přesednout na další autobus. Zrada byla, že náš autobus zastavil 7 km od města u silnice. Vyhodil všechny turisty z autobusu a konečná. Přistaveny byly dva TukTuky a taxa za odvoz do města 20 000 KIP/os. Pěkný kšeftík si zařídili, ale u nás nepochodili. Odmítli jsme za tuhle přemrštěnou cenu jet a vyrazili pěšky. Po 100 metrech u nás znovu zastavil a prý za 15 tis. Jsme tvrdí, nejedem. O dalších 150 m dál nám zastavil jiný TukTuk, původně taky za 15, když viděl, že by u nás nepochodil tak slevil na 10 000 KIP/os. To už je cena odpovídajcí, svezli jsme se. Vysadil nás přímo u Guesthousu a jelikož cena 60 000 KIP za pokoj je pěkná, rovnou jsme zůstali.
Vánoce v Asii jsou zvláštní zážitek. Místo chladu, zažít 35°C je jiné. Stromeček občas v nějaké prodejně, jinak se Vánoce neslaví. Navíc je to spíš o Santovi než o Ježíškovi.
Miss Noy je paní co si zřídila půjčovnu motorek se svým Belgickým manželem. Určitě důležité místo. Motorky vycházejí na 60 tis KIP/den, poloautomaty Hondy. Jako bonus je mapa s malým jednodenním okruhem a velkým okruhem na tři až čtyři dny. Jaký asi jedeme? Správně, dlouhý okruh je náš. Mapku každý dostane na večer pořádané přednášce o cestě, kde se dozvíte spoustu tipů a vysvětlení k mapě. Až se maličko zdálo, že je to přehnané. Od šesti v aj a od sedmi ve fr. Motorky se vyzvedávají druhý den od osmi ráno a většinu věcí jsme si nechali tam.

Den 1.

Mačety! Kousek za Paksé (cca 5 km) je úsek silnice kde jsou "stánky" s mačetami. Rovnou je tam vyrábí. Spoustu tvarů, velikostí a tak vůbec.
Tad Pasuath, první vodopád. Vstup/vjezd vyjde na 12 0000 KIP/os. Není to jen o vodopádu, ale je možné navštíit něco jako Laoskanzen. V rámci areálu je možné se i ubytovat. Vše je upravené s připravenými chodníčky a mostky. Vodopád malinký spíš stojí za to celkový dojem z návětěvy. Další vodopád z mapky jsme nenašli.
Kávová plantáž, kterou jsme navštívili byl, alespoň pro mě, nezapomenutelný zážitek. Jako průvodce po plantáži se nás ujal Mr. Vieng, zároveň majitel, pěstitel a neskutečný šouman. Káva neroste v pravidelných řadách, ale tak porůznu. Pěstuje organickou kávu, škůdce likviduje prostě... rukama. Pěstuje tři druhy kávy Liberica, Rustica a Arabica. Arabica je káva nejlepší. Libericu už skoro nepěstuje. Jsou největší výnosy, ale nejkratší dobu vydrží. Jen cca 14 dní oproti Arabice a třeba i půl roku. Celý proces až ke kávě v hrnku je zdlouhavý. Nejprve obrat plody (červené jsou OK zelené se netrhají). Potom oloupat strojově slupku, mimochodem docela sladkou slupku,